I Ogólnopolski Marsz im. Generała Tadeusza Rozwadowskiego - Grudziądz

I Ogólnopolski Marsz im. Generała Tadeusza Rozwadowskiego. U góry wstępna faza projektowania plakatu Marszu Rozwadowskiego przygotowywanego staraniem  Fundacji Rodziny Wilniewczyc " ViS " dla Gromady Orle Gniazdo - organizatora Marszu Rozwadowskiego.

I Ogólnopolski Marsz im. Generała Tadeusza Rozwadowskiego to impreza organizowana przez Suwerennych Grudziądz i Gromadę Orłe Gniazdo. Wpadajcie już 13 sierpnia do Grudziądza. Start na parkingu Dadosa przed byłem Centrum Wyszkolenia Kawalerii o godzinie 15.00.

Szczegóły: Grudziądz, 13 sierpnia 2022. Godzina rozpoczęcia 15.00. Zakończenie 20.00. Po marszu uczestnicy, którzy wyrażą taką wolę, udadzą się na biwakowisko.
Wydarzenia jest upamiętnienie wyjątkowej osobowości i niezwykłych dokonań generała. Marsz organizują Suwerenni Grudziądz i Gromada Orle Gniazdo. Prosimy o patronat Narodową Radę Kamracką, Panów Wojciecha Olszańskiego i Marcina Osadowskiego, licząc na ich osobisty udział. Nagłaśniać wydarzenie będzie po kosztach Piotr Rybak. Serdecznie zapraszamy wszystkich Patriotów.

Zapraszają organizatorzy.

Piknik po Marszu. Informacje dotyczące pikniku.

Niewiele jest w Polsce rodzin tak zasłużonych jak Rozwadowscy. Walczyli pod Wiedniem, o Konstytucję Trzeciego Maja, w Powstaniu Kościuszkowskim. Byli konfederatami barskim. Najwybitniejszą postacią tego rodu był Tadeusz Jordan-Rozwadowski. Feldmarszałek austriacki w czasie zaborów, jak tylko pojawiła się taka możliwość, oferował swoje usługi Radzie Regencyjnej, zostając szefem sztabu generalnego w 1918 roku. W tymże roku zrezygnował z funkcji na rzecz Piłsudskiego, który nie zgadzał się z jego koncepcją budowy polskiej armii. Gdy jednak nastał czas ostatecznej próby i tenże Józef popadł w depresję, w 1920 roku, gen. Rozwadowski organizujący wcześniej armie do tej bitwy stanął na jej czele, na dowódców ważnych odcinków wyznaczając gen Andersa (armia północ) i gen. Sosnkowskiego, który później przeprowadził zwycięskie uderzenie znad Narwi. Dowodził samodzielnie Bitwą Warszawską i Wygrał. Zwyciężył w bitwie, która decydowała o przyszłości świata. W 1926 roku stanął na czele wojsk rządowych stawiających opór rebelii majowej Piłsudskiego finansowanej angielskim złotem. Stał się wrogiem tzw. obozu piłsudczykowskiego,  który prześladował go do śmierci. Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Wierny i oddany Polsce. Wzór polskiego patrioty. Bohater!

Poniżej Generał Tadeusz Rozwadowski.

Mapka z trasą przemarszu.

 

Tags